כללי

סכנה בימי הקיץ החמים בישראל – התהליכים הפסיכולוגיים מאחורי שכחת ילדים ברכב

אף על פי שכל מקרה שונה, המקרים נוטים לחלוק גורמים משותפים התורמים להשארת ילדים ברכב –
– שינוי בשגרת ההורה אשר מסיע את הילד או התינוק בדרך חלופית (דרך זו מוכרת גם כן היטב להורה).

– שינוי באופן האינטראקציה של ההורה עם הילד במהלך הנסיעה, כמו למשל כאשר ילד נרדם בדרך.

– היעדר רמז להימצאות הילד ברכב, למשל צליל או חפץ שקשור לילד כמו תיק עם דברים של הילד

בטווח הראייה.

 

הורים ששכחו את ילדיהם במכוניות מדווחים לעיתים קרובות על חוויות מלחיצות או מסיחות דעת לפני הנסיעה או במהלך הנסיעה.

רבים מדווחים גם על מחסור בשינה.

 

לחץ וחוסר שינה הינם גורמים משמעותיים לשיכחת ילדים ברכב מכיוון שהם ידועים כמחוללי סטיית מערכות זיכרון מוחיות. במילים אחרות הם בעלי השפעה על מנגנון קבלת החלטות המבוסס על הרגלים אשר מייצר פגיעה בעיבוד זיכרון פוטנציאלי.
בסופו של דבר, כל הגורמים הללו או תת-הגורמים שלהם גרמו להורים לעקוב אחר מסלול שנסעו בו היטב במספר רב של מקרים, הנשלטים על ידי מערכת זיכרון הרגלי המוח שלהם, שלא כולל עצירה במעון או בגן.

 

בתיאוריה, אם כן, הפעלת מערכת זיכרון ההרגל דיכאה את מערכת הזיכרון הפוטנציאלית שלהם. זה גרם להם לאבד את המודעות לכך שילדם נוכח במכונית.

 

ממחקר נראה כי המוח של כל הורה יצר את הזיכרון השקרי שהוא הביא את הילד למעון/גן. חריגה מדעית זו מסבירה מדוע הורים אלה המשיכו בפעילות השגרתית שלהם, שכללה אפילו אמירה לאחרים שהם צריכים לעזוב את העבודה בזמן כדי להחזיר את ילדם מהמעון. "זיכרון כוזב״ זה גרם להם להיות מודעים לעובדה שילדם נשאר במכונית כל היום.

 

לבסוף, כיצד נעצור את הטרגדיה הזו? הצעד הראשון הוא לקבל כי הזיכרון האנושי פגום וכי הורים אוהבים וקשובים יכולים להשאיר את ילדיהם ברכב בטעות.

הוצעו אסטרטגיות רבות, כגון שימוש באפליקציית טלפון המקושרת למושב בטיחות תפוס, אך רוב האנשים מסרבים לנקוט באמצעי זהירות מכיוון שהם מאמינים שזה לעולם לא יכול לקרות להם, טעות שעלולה להיות קטלנית.

ישנם פתרונות מוצעים למניעת שכחת תינוקות וילדים ברכב, מפתרונות באחריות ההורים באימוץ הרגלים חדשים ועד פתרונות טכנולוגיים מסייעים אשר באים לידי ביטוי במערכת חכמה למניעת שכחת ילדים ברכב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *